Welcome New Members


Welcome aboard to our newest 2000 members:
Name Aboard Attachment Rank/Rate
• Jerry Bacon  1970 VAW-111 AMS-3
• Guy E. Bennett 51-54 E Div
• James R. Blackwell 66-67 V-4 ABF-3
• Phillip Cartwright 65-67 V-1 Airman
• James B. Cronin 50-52 V-1 AB-3
• Joseph A. DeLue 50-52 V-1 AD-3
• George E. Dokes 50-53 7th Div, Boat DivBM-3
• Billy Foster 66-67 VF-162 ADJ-3
• Frank Hferal 50-51 S-Div DK-1
• Michael Kihorny 63-67 B Div BTF-3
• Tom McFarland 53-54 V7 PO 3rd
• David McKibben 63-65 01 Div RD-3
• Jerry Middaugh 50-52 4th Div SM
• Paul Mordy 64-66 Admin LT
• Donald H O'Handley 59-60 Engine EM-2
• Peter Pellow 63-66 X-Div PN-3
• Ron (Bub) Querey 52-54 V-2 AB
• Wesley Rice 75-76 OE ETN-3
• Phil Schmalle 66-68 E Div IC-3
• David M. Staruck 66-67 VF-162 ADJ-3
• Homer Ward 62-65 O1 E-5
 
Welcome aboard to our newest 2001 members: (The newest Fall '01 additions are in Boldface.)
Name Aboard Attachment Rank/Rate
Donald Albright 56&67 VF-93 & VAH-4 AN & LCDR
• Daniel F. Alcock 62-63 DI Div. LtJG
• Don Edward Ambrose 53-54 V-1 E-4
• Vaughn L. Ashton 61-64 VA-164 AO-2
• Wilfredo P. Ayala 69-71 SN RM-2
Sikko Richard Barghoorn54-55S-4 DK-3
• Arthur Barry  1971 VA-153 ADJ-2
• Gilbert L. Bashore 67-70 S-3 Div. SH-2
Ronald E. Becker 54-55 OR TE(RM)-3
• Jim "Frenchy" Bedeaux 59-60 VF-142 AME-3
• Travis "Bud" Bell 61-63 Marine Det. CPL
Gary Benson 54-56 R-Div. 3rd Class
• John (Jack) Berry 62-64 Marine Det. -
• William J. Blake 68-70 X Div. Lt. JG
• Richard W. Bolduc 69-71 OZ E-4
Edward J. Boyle 60-61 - BM-2
• Richard Boyle 55-57 Air Group AO3
• Mike Butryn 65-67 V-2 E-3
Joe Calderon 59-62 3rd Div. BM-SN
• Mike Caldwell 67-68 OA Div. AG-3
Richard H. Carney  1969 VAQ-130 Det 4 AZ-3
Charles V. Carter 53-54 V-2 AN
• Jack T. Champion 54-55 Meterology AG3
Robert Leo Clark 61-64 S-2 3rd Class
• Lynn S. Clemson 72-73 VA-153 ADJ-3
Allen Clevenger 67-68 Corpsman E-4
• Guy A. Cory 60-62 Marine Det.
• Kenneth H. Crouch 51-54 Fox TM-2
• Bert A. Dixon, Jr. 59-61 V-1 Div. ABH
• Thomas A. Donovan 51-54 V-4 AB-3
• Clifford J. Earl 52-53 - E-3
• Clarence R. Eckloff 52-56 A-Div. MR-2
James R. Erck 65-66 VA-163 AN
Anthony Esposito 52-53 Marine Det. PFC
• Thomas J. Foley 54-56 Ordinance AO-3
Allen S. Forman  1951 Supply AN-1
Herbert W. Green 53-54 HU-1 ADR-2
• Ted Groth 61-63 Marine Det. CPL
• Lenard L. Hanger 51-54 4th Div S1C
William Harding 52-53 V-1 AA
Rollie W. Heckathorn 63-68 O-1 RD-1
• Grady Herron 61-64 3rd and X-Div. LI-3
• Dale H. Hinzman 54-56 2nd SN
Terry Humphreys 66-68 X-Div E-5
• Carmine W. Izzo 64-65 Journalist E-4
• Larry W. Jenkins 65-68 Marine Det. Sgt. E-5
Keith Johnson 71-72 S-1 SK-2
Frederick Jones 65-67 OA AG-3
• Ralph E. Jones 70-71 CR Div. RM-3
• Harry Lamontaine 61-63 Marine Det. -
• Robert J. Larson 53-54 OR Div Teleman-3rd
• Russ Lejcher 69-70 V-1 AN
• Richard Lesage 67-70 OI Div. RD-3
Sam Liberati 54-56 OA PH-3
Robert H. Macomber 74-76 AIMD, IM-3, MDMAAAT-1
Martin E. Maguire 52-54 Engineering LtJG
Gary Mahler 62-65 E-Div. EM-2
• Harry L. Martin 55-57 V6 AN
• Charles Metcalf 74-76 OC AC-2
Stephen C. Michener 64-68 3rd E-3
• Richard Middleton, MD 61-62 Med. Officer Lt.
John P. Monteith 51-54 V-6 AO-3
William J. Moorman 51-53 Med HMC
Allen E. Morrow 66-68 E Div. EM-2
• Rick Muffitt 64-67 OI Div. E-4
• Dean Murray 68-71 B Div. BT-3
• William R. Newman 68-71 OA Div. AG-2
• Francis J. Norton 70-71 V-4 AN
• Ted C. Olson 61-63 Marine Det. CPL E-4
• George Perry 63-66 OI Div. RD-3
• Marvin Peters 65-69 OI Div. RD-3
• Tom Polen 65-67 VA-152 ATN-3
Richard Pope 62-63 VA-165 ADR-3
• James M. Prentice 59-61 OI RD-3
• Stephen Quock 63-65 OI Div./AN E-3
Bernard B. Racely 69-70 HC-1 Det. 5 LCDR
Bill Reser 59-62 R Div. SFM-2
• Douglas H. Roark, Jr. 64-66 VA-152 AN
• Lloyd Ryan 53-56 V1, V2, V3 ABAN
• Gus Sclafani  1952 Corpsman E-3
• Floyd Doyle Smith 67-70 E-Div EM-2
• Neil L. Smith  1965 VA-152 ADR-3
James Smith 72-74 V-2 E-3
• Robert E. Stefanov 53-54 VF-191 PHA-3
• Robert J. Stevens 58-60 Supply LCDR
Robert W. Spencer 64-65 63 DET PH-2
Robert L. Stewart 54-56 Air 7 ABG-3
Donald K. Swinney  1959 S-2 CS-2
Bob Tank - - -
• Richard (Dick) J. Tessier 67-71V-2, V-5 ABE-3
• Harold M. (Pete) Traver 50-52 V-1 AN
• Edward F. Turberg 63-66 OI Div. -
• Leonard J. Vsetecka 58-60 V-1 ABH-1
• William Walters 71-74 OC AN
Forest D. Williamson 65-67 OE LtJG
• Sherwood Winkel 65-68 OI Div. RD-2
Kingsley Woodhead 65-66 Admin JO-1
• Wayne Zundel 60-63 OI div. RD-3
 
Thanks! for joining us.

      ...and Thanks to all "recruiters" who pass along information about joining the Reunion Association! 
(There are currently about 875 members in the Oriskany Association out of more than 70,000 who served aboard her.)

Please send any Corrections directly to the Webmaster.



Copyright ©2000 Oriskany Museum, Oriskany NY.
ALL RIGHTS RESERVED